Ostatnia uchwała przeciwko “ideologii LGBT” uchylona!

Jakub Gawron

Warszawski WSA unieważnił uchwałę przyjętą przez mazowiecką gminę Mordy. Tym samym zniknęła ostatnia pozostająca w mocy uchwała przeciwko “ideologii LGBT”.

seg_vivi

13 marca rzeszowski WSA rozpatrzy jeszcze jedną sprawę, dotyczącą uchylonej przez radnych uchwały gminy Tuszów Narodowy.

Tekst uchwał przeciwko “ideologii LGBT” został opracowany przez kandydującą do Parlamentu Europejskiego posłankę Elzbietę Kruk i wiceprzewodniczącego lubelskiego sejmiku, Mieczysława Rybę. Został wypromowany przez ówczesnego wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka i wicemarszałka Michała Mulawę.

Opracowali i wypromowali tę uchwałę anty-LGBT w swoich lubelskich biurach zlokalizowanych zaledwie kilka kilometrów od muzeum na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Majdanku w którym naziści eksterminowali m.in. Żydów i homoseksualistów. Ich droga do komor gazowych zaczęła się dekadę wcześniej, od przepisów wykluczających ich z udziału w życiu państwa.

Obojętna na to ostrzeżenie historii Elżbieta Kruk omawiając swoją uchwałę w wywiadzie dla Onetu oświadczyła: “Myślę, że Polska będzie regionem wolnym od LGBT”.

Pod koniec jej kadencji w PE sytuacja przybrała szczęśliwszy obrót. Polska stała się regionem wolnym od jej faszystowskich uchwał przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uchwały Kruk, Ryby, Czarnka i Mulawy zostały wysprzątane. Trafiły tam, gdzie jest ich miejsce – na śmietnik historii.

Czeka on jeszcze na ostatnie 10 nieuchylonych ordoiurisowych SKPR-ów oraz uchwałę autorstwa radnych gminy wiejskiej Skierniewice. 7 z tych JST planuje się ubiegać w najbliższych miesiącach o unijne fundusze.

Są to powiaty tatrzański, łańcucki i dębicki, miasta Radzyń Podlaski, Dębica i Rypin oraz gmina Gromadka. Pozostałe to gminy Odrzywół, Skierniewice, Jedlnia-Letnisko i miasto Wieluń.

Za kilka tygodni w tych samorządach wyborcy zdecydują o tym, co jest ważniejsze – utrzymanie uchwał anty-LGBT czy odzyskanie dostępu do unijnych funduszy.