Kandydaci, którzy poparli uchwały anty-LGBT

Jakub Gawron
29 sierpnia 2023

Obraz autorstwa Freepik

PiS, KO, Konfederacja, Trzecia Droga, Lewica i inne partie stopniowo ogłaszają listy kandydatów_ek do Sejmu i Senatu oraz zgłaszają je do PKW.
Kandyduje z nich 111 samorządowców, którzy w latach 2019-22 zagłosowali za przyjęciem uchwał anty-LGBT. 

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

Okręg 2 (wałbrzyski) do Sejmu:

 • LEWANDOWSKI Krzysztof Marek – miejski radny ze Świdnicy. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 2 (wałbrzyskim) z miejsca 11. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.
 • NOWACZYŃSKA Luiza – miejska radna ze Świdnicy. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 2 (wałbrzyskim) z miejsca 13. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskała mandatu.

Okręg 3 (wrocławski) do Sejmu:

 • CHUDZIK Janusz – miejski radny z Wrocławia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 9. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskał mandatu.
 • LASZCZYŃSKI Paweł – gminny radny ze Strzelina. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych” (nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.
 • PIEŃKOWSKI Robert – miejski radny z Wrocławia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 3 (wrocławskim) z miejsca 20. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskał mandatu.


WOJ. LUBELSKIE

Okręg 6 (lubelski) do Sejmu:

 • PEJO Bartłomiej Artur – powiatowy radny oraz wicestarosta świdnicki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • CHOMA Kazimierz Bogusław – miejski radny z Kraśnika. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 7. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • KOWALCZYK Leszek – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • SAWICKI Konrad Bernard – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • WOJCIECHOWSKI Zbigniew Czesław – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 12. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • SZCZYGIELSKI Dariusz Paweł – powiatowy radny rycki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • KRUCZEK Jacek Józef – miejski radny z Kocka. Wybrany z komitetu KWW “Rozwój Miasta i Gminy Kock”. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 15. Poparł (przez aklamację) uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • ŁAWNICZAK Zbigniew Ryszard – miejski radny z Lublina. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 25. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • UDRYCKA Magdalena Sylwia – powiatowa radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 26. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • BALUCH Anna – wojewódzka radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 29. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • MAKUCH Agnieszka Elżbieta –  radna gminy Zakrzówek. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy Polska Jest Jedna w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 4. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • MAJ Andrzej – powiatowy radny kraśnicki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 4. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • KAPUSTA Grzegorz Krzysztof – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 8. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • RZETELSKI Piotr Sławomir – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • NAJDA Marcin Sebastian – powiatowy radny świdnicki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • KAŁASKA Adam Krzysztof – powiatowy radny rycki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 6 (lubelskim) z miejsca 15. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • LANGA Dariusz – powiatowy radny radzyński. Wybrany z komitetu KWW “Kukiz’15”.  Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 1. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • ZIELIŃSKI Krzysztof Jacek – powiatowy radny krasnostawski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 5. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 7 (chełmski) do Sejmu:

 • BORODIJUK Edward Józef – miejski radny z Białej Podlaskiej. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • DOMAŃSKI Bogusław Waldemar – powiatowy radny krasnostawski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 2. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • STEFANIUK Dariusz Paweł – miejski radny z Białej Podlaskiej. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 6. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Uzyskał mandat.
 • WRÓBEL Grzegorz – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • NIEBRZEGOWSKI Szczepan – powiatowy radny radzyński. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 12. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • ZAWIŚLAK Monika Anna  – miejska radna z Zamościa. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 16. Poparła uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych (ws. obrony Jędraszewskiego przed krytyką za słowa o “tęczowej zarazie”). Nie uzyskała mandatu.
 • BARSZCZEWSKA Barbara Aldona – wojewódzka radna lubelska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 17. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • SZWAJ Jerzy Ryszard  – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • CZARNECKA Halina – powiatowa radna tomaszowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 21. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • SOSNOWSKI Sławomir Antoni – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 3. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • MACKIEWICZ Piotr – miejski radny z Radzynia Podlaskiego. Wybrany z komitetu KWW “Radzyń Moje Miasto”. Startuje z listy Trzecia Droga w okręgu 7 (chełmskim) z miejsca 21. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 19 (Zamość) do Senatu:

 • BRATKOWSKI Arkadiusz Tomasz  – wojewódzki radny lubelski. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z komitetu KWW Zamojszczyzna w okręgu 19 (Zamość). Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.


WOJ. ŁÓDZKIE

Okręg 10 (piotrkowski) do Sejmu:

 • SAŁEK Paweł – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 4. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Uzyskał mandat.
 • WENDROWSKA Ewa Beata – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 7. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • DRÓŻDŻ Beata Zofia – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 8. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • ROGUT Dariusz Mariusz – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 11. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • BAGIEŃSKI Artur Jan – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PSL. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 10 (piotrkowskim) z miejsca 18. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • MALCZYK Piotr Hubert  – powiatowy radny łowicki. Wybrany z komitetu KWW “Kukiz’15”.  Startuje z listy Konfederacja w okręgu 11 (łódzkim) z miejsca 4. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 11 (sieradzki) do Sejmu:

 • ANTCZAK Alicja Elżbieta – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 11 (sieradzkim) z miejsca 7. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • SAGAN Marlena Barbara – wojewódzka radna łódzka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 11 (sieradzkim) z miejsca 10. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.

Okręg 24 (łódzki-wschodni, brzeziński) do Senatu:

 • ADAMCZYK Piotr   – wojewódzki radny łódzki. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z komitetu PiS w okręgu 24 (łódzki-wschodni, brzeziński). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 29 (Skierniewice) do Senatu:

 • MATYSIAK Józef Adam  – powiatowy radny rawski. Wybrany z komitetu PSL.  Startuje z komitetu Trzeciej Drogi w okręgu 29 (Skierniewice). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.


WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Okręg 12 (chrzanowski) do Sejmu:

 • BOCHENEK Rafał Paweł – wojewódzki radny małopolski (aktualnie poseł). Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • GIBAS Iwona Józefa – wojewódzka radna małopolska (aktualnie członkini zarządu województwa małopolskiego). Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 3. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • KACZYŃSKI Filip Roman – wojewódzki radny małopolski (obecnie poseł). Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 12 (wadowickim) z miejsca 5. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.

Okręg 14 (nowosądecki) do Sejmu:

 • MĘDERAK Piotr Sebastian – powiatowy radny nowotarski. Wybrany z komitetu KWW “Razem Podhale Spisz Orawa”.  Startuje z listy Bezpartyjni Samorządowcy w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 7. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • WICHER Patryk Tomasz – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • WÓJTOWICZ Jadwiga Teresa – wojewódzka radna małopolska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 9. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • WŁODARCZYK Wojciech Stanisław – powiatowy radny limanowski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 10. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • ZIĘBA Agata – powiatowa radna limanowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 12. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • PICZURA Jan – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 13. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • FILIPIAK Ewa – powiatowa radna limanowska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 15. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • KRÓL Jacek Józef – powiatowy radny nowotarski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • PĘK Bogdan – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 20. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • PIECH Wojciech Tomasz – miejski radny z Nowego Sącza. Wybrany z komitetu KWW Krzysztofa Głuca “Wybieram Nowy Sącz”. Startuje z listy PiS w okręgu 14 (nowosądeckim) z miejsca 16. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 15 (tarnowski) do Sejmu:

 • PIECZARKA Anna Maria  – wojewódzka radna małopolska. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 1. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskała mandat.
 • GAWRON Józef Wojciech – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • SKRUCH Wojciech – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • JANICZEK Mateusz Jakub – miejski radny z Tuchowa. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 18. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • BUKOWIEC Stanisław Marcin – wojewódzki radny małopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 3. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • BRACH Grzegorz Józef –  radny gminy Moszczenica. Wybrany z komitetu KWW “Małopolski Ruch Samorządowy Ziemi Gorlickiej”.  Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 15 (tarnowskim) z miejsca 14. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Okręg 17 (radomski) do Sejmu:

 • PASEK Agnieszka – powiatowa radna radomska. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 17 (radomskim) z miejsca 10. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • GUMOWSKI Ireneusz – powiatowy radny białobrzeski. Wybrany z komitetu PSL.  Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 17 (radomskim) z miejsca 15. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 39 (płocki, przasnyski) do Senatu:

 • BIEŃKOWSKI Krzysztof – powiatowy radny oraz starosta przasnyski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z komitetu PiS w okręgu 39 (płocki, przasnyski). Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwał twórców Atlasu Nienawiści za poinformowanie opinii publicznej o tej uchwale, przegrywając w obu instancjach. Uzyskał mandat.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Okręg 22 (krośnieński) do Sejmu:

 • ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu KWW “Kukiz’15”. Startuje z listy Konfederacja w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 1. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • PAMUŁA Teresa – wojewódzka radna podkarpacka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 5. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskała mandat.
 • ŚNIEŻEK Adam – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 6. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • CHRZAN Tadeusz – powiatowy radny jarosławski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 8. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • DRYNIAK Daniel – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 9. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • PILCH Piotr – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • BORCZ Jerzy – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 22 (krośnieńskiem) z miejsca 12. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 23 (rzeszowski) do Sejmu:

 • DRAUS Ewa Maria – wojewódzka radna podkarpacka i wicemarszałkini. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 7. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • PAUL Jerzy – miejski radny z Nowej Sarzyny. Wybrany z komitetu KWW “Forum Samorządowe Prawicy”. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 11. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • OŻÓG Karol Wojciech – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 13. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • MAGDOŃ Jacek – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 17. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • CHĘCIEK Piotr Paweł – powiatowy radny oraz starosta dębicki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 21. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • TOŁPA Mieczysław – wojewódzki radny podkarpacki. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 23. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • SZARAMA Grażyna – miejska radna z Rzeszowa. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 28. Poparła uchwałę z apelem o zakazanie marszu równości (nie została przyjęta). Nie uzyskała mandatu.
 • GŁAZ Andrzej – wójt gminy Tuszów Narodowy. Wybrany z poparciem PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 29. Przekonał radnych do przyjęcia uchwały przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • LONCZAK Stanisław Józef  – powiatowy radny mielecki. Wybrany z komitetu KWW “Razem Dla Powiatu Mieleckiego”.  Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 6. Poparł uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych. Nie uzyskał mandatu.
 • WÓJCIK Daniel Grzegorz  – powiatowy radny dębicki. Wybrany z komitetu PSL.  Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 23 (rzeszowskim) z miejsca 16. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 55 (mielecki) do Senatu:

 • PAPROCKI Marek Jan  – powiatowy radny mielecki. Wybrany z komitetu KWW Razem Dla Powiatu Mieleckiego.  Startuje do Senatu z listy Nowej Lewicy w okręgu 55 (mieleckim). Poparł uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 58 (przemyski) do Senatu:

 • LASEK Dariusz Piotr  – miejski radny z Przemyśla. Wybrany z komitetu KW Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas.  Startuje z komitetu Konfederacji w okręgu 58 (Przemyśl). Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Okręg 24 (podlaski) do Sejmu:

 • PERKOWSKI Jan Bolesław  – starosta oraz powiatowy radny białostocki. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 24 (podlaskim) z miejsca 19. Poparł uchwałę anty-LGBT samodzielnie przygotowaną przez radnych. Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Okręg 25 (gdańsko-sopocki) do Sejmu:

Okręg 26 (gdyńsko-słupski) do Sejmu:

 • SZARAN Jacek – miejski radny ze Słupska. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 26 (gdyńsko-słupskim) z miejsca 19. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Okręg 27 (bielski) do Sejmu:

 • MICHAŁEK-CHUDECKA Łucja – wójt gminy Istebna. Wybrana z poparciem PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 5. Pozwała Barta Staszewskiego za krytykowanie uchwały przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Wniosła skargę kasacyjną do NSA na wyrok WSA uchylający tę uchwałę. Nie uzyskała mandatu.
 • PIETRASZEWSKA Marzena ANNA – powiatowa radna żywiecka. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 14. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwiła się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskała mandatu.
 • RZEPECKA Justyna Maria – miejska radna z Czechowic-Dziedzic. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 27 (bielskim) z miejsca 15. Poparła petycję ws. przyjęcia ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskała mandatu.
 • KUPIJAJ Tomasz Mariusz – miejski radny z Bytomia. Wybrany z komitetu KWW “Bis i Damiana Bartyli”.  Startuje z listy Konfederacji w okręgu 29 (bytomsko-gliwicko-zabrzańskim) z miejsca 18. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskał mandatu.
 • PATOŃ Piotr Jerzy – miejski radny z Bytomia. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 29 (gliwicko-bytomsko-zabrzańskim) z miejsca 13. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskał mandatu.
 • TUREK Grzegorz – miejski radny z Zabrza. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 29 (gliwicko-bytomsko-zabrzańskim) z miejsca 17. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin, tj. sprzeciwił się uchwale odrzucającej petycję ws. przyjęcia SKPR. Uchwała została przyjęta. Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Okręg 33 (świętokrzyski) do Sejmu:

 • GAWIN Maciej – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 2. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • GOSEK Mariusz Marek – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 10. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Uzyskał mandat.
 • ZIELEŃ Magdalena Anna – wojewódzka radna świętokrzyska. Wybrana z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 14. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.
 • STRZAŁA Marek – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 24. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • KONARSKI Artur Marian – wojewódzki radny świętokrzyski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 30. Poparł uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskał mandatu.
 • KOSMALA Anna Katarzyna – powiatowa radna kielecka. Wybrana z komitetu KWW “Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty”.  Startuje z listy Trzeciej Drogi w okręgu 33 (świętokrzyskim) z miejsca 6. Poparła uchwałę przeciwko tzw. “ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Nie uzyskała mandatu.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Okręg 34 (elbląski) do Sejmu:

 • RYKACZEWSKI Andrzej Jarosław – miejski radny z Iławy. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 34 (Elbląg) z miejsca 10. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (uchwała nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Okręg 36 (kaliski) do Sejmu:

 • SOWA Marek Jan – wojewódzki radny wielkopolski. Wybrany z komitetu PiS. Startuje z listy PiS w okręgu 36 (kaliskim) z miejsca 8. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.

Okręg 37 (koniński) do Sejmu:

 • ITMAN Zofia Mariola  – wojewódzka radna wielkopolska. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 37 (konińskim) z miejsca 6. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskała mandatu.
 • POPKOWSKI Robert Adam – wojewódzki radny wielkopolski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 37 (konińskim) z miejsca 7. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskał mandatu.

Okręg 37 (poznański) do Sejmu:

 • STRYJSKA Małgorzata Irena  – wojewódzka radna wielkopolska. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 39 (poznańskim) z miejsca 4. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • CZERWIŃSKI Zbigniew   – wojewódzki radny wielkopolski. Wybrany z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 39 (poznańskim) z miejsca 6. Poparł ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.
 • STRZELECKA Klaudia   – miejska radna z Poznania. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 39 (poznańskim) z miejsca 7. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskała mandatu.
 • DUDZIAK Lidia Danuta  – miejska radna z Poznania. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z listy PiS w okręgu 39 (poznańskim) z miejsca 9. Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie uzyskał mandatu.

Okręg 91 (poznański) do Senatu:

 • JEMIELITY Ewa Anna  – miejska radna z Poznania. Wybrana z komitetu PiS.  Startuje z komitetu PiS w okręgu 91 (Poznań). Poparła ordoiurisową Samorządową Kartę Praw Rodzin (nie została przyjęta). Nie uzyskała mandatu.

Podsumowanie:

Do Sejmu i Senatu kandyduje 111 samorządowców, którzy w latach 2019-22 zagłosowali za przyjęciem uchwał anty-LGBT oraz/lub próbowali uciszyć w sądach ich krytyków. 

Najwięcej z nich kandyduje z list PiS – 80. Wszystkie te osoby zostały wybrane do samorządów z komitetów PiS lub z jego poparciem. W tej grupie jest także dwóch wójtów (Tuszowa Narodowego i Istebnej) oraz dwóch starostów (przasnyski i dębicki).

Z Trzeciej Drogi kandyduje 15 radnych. Dziewięciu z nich zostało wybranych do samorządów z komitetów PSL, trzech z lokalnych komitetów, a dwóch z PiS.

Z Konfederacji kandyduje sześciu radnych (w tym jeden wicestarosta ze Świdnika). Po dwóch z nich zostało wybranych z komitetów PiS, Kukiz’15 oraz lokalnych komitetów.

Z Bezpartyjnych Samorządowców kandyduje czterech radnych. Dwóch z nich dostało wybranych z PiS. Trzeci z Kukiz’15, a czwarty z lokalnego komitetu.

Jedna osoba kandyduje z Koalicji Obywatelskiej. Została wybrana z komitetu PiS.

Jedna osoba kandyduje z listy Polska Jest Jedna. Została wybrana z komitetu PiS.

Jedna osoba kandyduje do Senatu z własnego komitetu. Została wybrana z komitetu PiS.

Jedna osoba kandyduje do Senatu z Nowej Lewicy. Została wybrana z lokalnego komitetu.

Liczba kandydatów wg województw:

 • lubelskie – 30
 • podkarpackie – 19
 • małopolskie – 19
 • łódzkie – 10
 • wielkopolskie – 8
 • śląskie – 6
 • świętokrzyskie – 6
 • dolnośląskie – 5
 • pomorskie – 3
 • mazowieckie – 3
 • warmińsko-mazurskie – 1
 • podlaskie – 1


Powyborcza aktualizacja:

Z 111 samorządowców popierających uchwały anty-LGBT 13 uzyskało mandaty. 11 z nich zostało wybranych z list PiS, a 2 z Konfederacji. 4 z tych posłów pochodzi z woj. małopolskiego, po 3 z lubelskiego i podkarpackiego, po jednym z łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

 • PIECZARKA Anna Maria  (PiS, małopolskie)
 • BOCHENEK Rafał Paweł (PiS, małopolskie)
 • KACZYŃSKI Filip Roman (PiS, małopolskie)
 • WICHER Patryk Tomasz (PiS, małopolskie)
 • CHOMA Kazimierz Bogusław (PiS, lubelskie)
 • STEFANIUK Dariusz Paweł (PiS, lubelskie)
 • PAMUŁA Teresa (PiS, podkarpackie)
 • CHRZAN Tadeusz (PiS, podkarpackie)
 • SAŁEK Paweł (PiS, łódzkie)
 • GOSEK Mariusz Marek (PiS, świętokrzyskie)
 • BIEŃKOWSKI Krzysztof (PiS, mazowieckie)
 • PEJO Bartłomiej Artur (Konfederacja, lubelskie)
 • ZAPAŁOWSKI Andrzej Tomasz (Konfederacja, podkarpackie)