Unijne fundusze niedostępne także dla partnerów stref anty-LGBT

Jakub Gawron

Paweł Maj, prezydent miasta Puławy zapytał marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, czy UE może dofinansować projekty realizowane przez miasto Puławy wspólnie z gminą Końskowola w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach puławskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), pomimo jej uchwały przeciwko “ideologii LGBT”.

Anna Kicińska, naczelniczka wydziału zarządzania projektami i promocji w Urzędzie Miasta Łuków zapytała Urząd Marszałkowski o to samo, w odniesieniu do powiatu łukowskiego wchodzącego w skład łukowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego nie pozostawiają żadnych złudzeń. Wszystkie wspólne projekty, w których uczestniczą jednostki samorządu terytorialnego, które podjęły jakiekolwiek dyskryminacyjne uchwały będą odrzucane przez Instytucję Zarządzającą Regionalnego Programu Operacyjnego w naborach do unijnego dofinansowania. Dotyczy to zarówno projektów realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Obszarów Funkcjonalnych, jak i pozostałych projektów partnerskich realizowanych poza tymi Obszarami Funkcjonalnymi.

Ponadto przedstawiciele tych JST, które podjęły uchwały anty-LGBT nie mogą także zasiadać w ciałach doradczych ZIT OF.

Przykładem takiego projektu partnerskiego może być projekt „e-Geodezja II – uzupełnienie cyfrowego zasobu geodezyjnego województwa lubelskiego”. Obejmuje on wszystkie lubelskie powiaty i miasta na prawach powiatu. Zadanie to wpisano na listę operacji o znaczeniu strategicznym w programie operacyjnym Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027. Powiat lubelski, który jest liderem tego projektu, zamierza wnioskować do UE o dofinansowanie go kwotą 112 mln zł. Poprzednia edycja tego projektu została dofinansowana kwotą w wysokości 160 mln zł.

24 lubelskie jednostki samorządu terytorialnego właśnie przyjmują uchwały o przystąpieniu do tego projektu. Wśród nich jest 9 jednostek, które podjęły różnego rodzaju uchwały anty-LGBT. Są to powiaty kraśnicki, lubelski, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, tomaszowski, radzyński oraz miasto Zamość. Jeśli utrzymają swoje uchwały a KE odrzuci projekt z ich powodu – wtedy pójdzie na marne wysiłek ich pozostałych partnerów włożony w przygotowanie tego projektu. Są to powiaty bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, lubartowski, łęczyński, opolski, parczewski, włodawski, zamojski oraz miasta Biała Podlaska, Chełm i Lublin.

Drugim zagrożonym priorytetowym projektem partnerskim jest “Roztocze – kraina rowerów. Drogi pieszo-rowerowe w obszarze wiejskim”. W celu jego realizacji 18 lubelskich jednostek samorządu terytorialnego tworzy właśnie związek “Roztoczański związek powiatowo-gminny”. W tym gronie są trzy jednostki z uchwałami ant-LGBT: powiaty kraśnicki i tomaszowski oraz gmina Zwierzyniec. Mogą one storpedować pracę innych partnerów: powiatów biłgorajskiego, janowskiego, zamojskiego, Adamowa, Chrzanowa, Góraju, Frampola, Krasnobrodu, Lubyczy Królewskiej , Radecznicy, Suśca, Szastarki, Szczebrzeszyna oraz miasta Tomaszowa Lubelskiego i gminy wiejskiej o tej samej nazwie.

10 jednostek z uchwałami anty-LGBT może storpedować pracę pozostałych 27 jednostek z obu partnerskich projektów.

Podsumowując – zakaz finansowania projektów ze stref anty-LGBT uderzy nie tylko w te JST, które przyjęły dyskryminacyjne uchwały, ale także ich partnerów. Więc ci ostatni powinni wystrzegać się współpracy z nimi w zakresie unijnych projektów. W przeciwnym razie ich urzędnicza praca włożona w rozpoznanie potrzeb ich wspólnot samorządowych oraz przygotowanie projektów będzie skazana z góry na odrzucenie. Pójdzie na marne.